Programın AdıAB Hayat Boyu Öğrenme Programı
Faaliyet Tarihleri2014-2015
Ortakları AdıÇankırı Eldivan İlçe Milli Eği
Eylem/Faaliyet AdıPersonel Hareketliliği
Vakıf İlgilisiMustafa KÖROĞLU
Sürecin DurumuTamamlandı
ÖzetÇankırı Eldivan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün proje sahibi olduğu, Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, TEKEV Mesleki ve Teknik Eğitim Kooperatifi, İzmir Meslek Eğitimi ve Gelişimi Derneği, İzmir Bayraklı Rehberlik Araştırma Merkezi, Kocaeli Başiskele Yuvacık Mehmet Süha Uçar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Kayseri Mimar Sinan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin yerel ortak olarak katıldığı “Meslek Liselerindeki Öğrenci Kaybını Önlemek ve Eğitimini Yarıda Bırakanları İş Piyasasına Kazandırma Politikaları” isimli projenin yurt dışı boyutu tamamlanmıştır. Norveç, Finlandiya ve Belçika olmak üzere toplam 43 kişinin katılımıyla proje gerçekleşmiştir. Avrupa’daki Mesleki ve Teknik Eğitim müfredatları ve sertifika süreci incelenmiş, meslek okullarındaki eğitim ve öğretimde kullanılan atölyeler gezilmiştir. Katılımcıların çoğunluğunu teknik öğretmenlerin oluşturduğu proje grubu, Norveç’in Drammen, Finlandiya’nın Helsinki ve Belçika’nın Brüksel şehirlerindeki meslek okullarını incelemişlerdir. Aynı zamanda Avrupa’da uygulanan modüler sisteme ait müfredat programlarını da değerlendirmişlerdir. Boş kalan zamanlarında da şehirlerdeki tarihi ve turistik yerleri gezerek, bilgi ve kültürlerini arttırmışlardır.
Proje Adı C Sınıfı İş Güvenliği ve Uzmanlığı Eğitimi
Programın AdıAnkara Kalkınma Ajansı Teknik
Faaliyet Tarihleri2013
Ortakları Adı
Eylem/Faaliyet AdıC Sınıfı İş Güvenliği ve Uzman
Vakıf İlgilisiÖZKAN AVCI
Sürecin DurumuTAMAMLANDI
ÖzetProje çerçevesinde Ankara’nın Altındağ, Çankaya, Mamak ve Yenimahalle ilçelerinde Mesleki Teknik Eğitim (MTE) kurumlarında, kamu ve özel sektör işletmelerinde görev yapan 10 teknik öğretmene, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca belirlenen müfredata uygun, onaylı, yetkili eğitim kurumu tarafından, 90 saat uzaktan eğitim, 90 saat yüz yüze eğitim ve 40 saat staj (uygulama) eğitimden oluşan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikasyon eğitimi alınmıştır. Projemiz sonucunda C sınıfı İSG uzmanlığı sınavında başarılı olan üyelerimiz, mesleki-teknik eğitim kurumlarında iş kazalarını önleyici tedbirlerin artırılmasına, iş kazası riskinin azaltılmasına ve toplumda İSG kültürünün oluşturulmasına çok önemli katkı sağlamış ve sağlamaya devam edecektir.
Proje Adı Mesleki Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı Projesi
Programın AdıHAYAT BOYU ÖĞRENMENİN DESTEKLE
Faaliyet Tarihleri2010/2011
Ortakları AdıKAYSERİ TEKNİK VE ENDÜSTRİ MES
Eylem/Faaliyet Adı
Vakıf İlgilisiMUSTAFA AKSOY
Sürecin DurumuTAMAMLANDI
ÖzetProje kapsamında, meslek liselerinde okuyacak öğrencilerin gerçek anlamda bilimsel verilere dayanan, çağın gerekliliklerine uygun bir şekilde ilgi, yetenek ve becerilerinin değerlendirilmesi, bu amaca uygun bir kariyer planlama sistemi kurulması ve bu sistemi yürütebilecek, belirtilen konuyla ve öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği diğer bir takım becerilerle donanmış meslek lisesi öğretmenlerinin yetiştirilmesi sağlanmıştır.
Proje Adı Çukurova Bölgesinde Öncelikli Mesleklerde İstihdam
Programın AdıÇukurova Kalkınma Ajansı Mali
Faaliyet Tarihleri2010/2011
Ortakları AdıAdana İsmet İnönü Teknik ve En
Eylem/Faaliyet Adı
Vakıf İlgilisiSAİT ALTIPARMAK
Sürecin DurumuTAMAMLANDI
ÖzetProje ile, bölgede işsiz ve dezavantajlı gençlere meslek öğreterek meslek sahibi olmalarına, belgesi olmayan meslek elemanlarını uyum kursları ile bilinçlendirerek bölgenin beşeri sermayesinin, kültürel ve çevresel değerlerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır.