Genel Başkan AVCI, Sürdürülebilir Rekabet, Nitelikli İş Gücü İle Sağlanacaktır.

Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV)  Genel Başkanı Özkan AVCI, 19.10.2014 Pazar günü Ankara Sincan Belediyesi Sosyal Tesislerinde yapılan Karadenizliler İş  Adamları Derneğinin Genel Kuruluna katılıldı.  Ankara da ticaret yapan Karadeniz Bölgesi iş adamları tarafından kurulan, kısa adı ANKASİAD olan dernek ile TEKEV arasında eğitim ve istihdam sağlamaya yönelik ikili işbirliği içinde bulunan derneğin olağan genel kuruluna Genel Başkan Özkan AVCI ve Genel  Sekreter İlhan KOCATÜRK katıldı.

ANKASİAD Genel Kurulunda konuşan Genel  Başkan Özkan AVCI, Mesleki ve Teknik Eğitimin istihdama olan etkisi üzerinde durdu. Ülkemiz de istihdam oranını artırılmasının,  işsizlğin önlenmesinin ancak nitelikli iş gücü yetiştiren programlarla mümkün olacağına dikkat çekti. Mesleki ve Teknik Eğitim okul ve kurumlarının misyonuna uygun yönetilmesi gerektiğini, diploma ve sertifika ile birlikte ulusal ve uluslararası yeterlilliklerin kazandırılması gerektiğini sözlerine ekledi. Genel Başkan AVCI, Mesleki ve Teknik Eğitimin sadece sözde değil, içerikte ve uygulamalarda önemsendiğini göstermek gerekliliğini vurguladı.

AVCI, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunlarının ancak %10’unun alanlarında istihdam edildiğini, yaklaşık 50.000 ‘den fazla Mesleki ve Teknik Yüksek Öğretim Lisans mezunun  bulunduğunu vurguladı. AVCI, “Sanayicimiz ve iş adamlarımız nitelikli teknik eleman ihtiyacının olduğunu her fırsatta dile getirirken, gençlerimizin işsiz, mesleksiz olduklarını görüyoruz. Vakfımızca önümüzdeki süreçte ele alınan en önemli konunun Mesleki ve İhtisas alanlarına göre mezunların istihdamının arttırılmasına yönelik faaliyetler içinde olunacaktır. TEKEV tarafından kurulan  Teknik Eğitim Vakfı Sürekli Eğitim Merkezi (TEKEV SEM) ille bu önceliğimizi ortaya koyacağız. Sürdürülebilir Rekabet Nitelikli İş Gücü ile sağlanacaktır. Sanayici ve işadamlarıımızın ulusal ve uluslararası ölçekte rekabet edilebilirliliğinin sağlanması için Nitelikli ve yetkinliği olan meslek elemanı yetiştirmeliyiz” dedi.

<<Önceki Haber Sonraki Haber>>