TEKEV Eskişehir’de Projelerini ve Model Çalışmalarını Başlattı.

TEKEV Eskişehir il yönetiminin organize ettiği; sanayici, iş adamları ve eğitimciler ile akademisyenlerin katıldığı, Mesleki ve Teknik Eğitimin 2023 vizyonunda dikkat çekilen TEKEV Eskişehir İl Yönetimi ve projelerinin aktarıldığı toplantı 06.11.2014 tarihinde yapıldı. Toplantıya Eskişehir Esnaf Sanatkarlar Odası, Sanayi Odası, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ve çok sayıda Teknik Öğretmen, okul müdürleri katıldı.

TEKEV Genel Başkanı Avcı, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi”nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, vakfın kuruluş amacı hakkında bilgi verdi.
Vakfın bir çok ilde şubesi olduğunu dile getiren Avcı, “Türkiye”de sürdürülebilir bir rekabet ancak iş piyasasının içindeki nitelikli teknik elemanlarla mümkündür, ilkesini benimsiyoruz. Bundan dolayı ilgili bakanlıklarla birlikte Türkiye”nin eğitim ve istihdam politikalarını yakından takip ediyor ve bu konuda projeler üretiyoruz. Bu anlamda ülkemizde yapılacak olan bütün çalışmalara öncü rol model çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu.
Mesleki ve Teknik Eğitim alanındaki maliyetlerin Diş Hekimliği Fakültesi ve Tıp Fakültesi kadar yüksek olduğunu ifade eden Avcı, şunları söyledi: “Özellikle dünyadaki eğitim maliyetleri yüksek eğitim alanlarına bakıldığında Teknik ve Mesleki Eğitimin maliyet olarak Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesinden sonra 3”üncü sırada geldiğini göreceğiz. Gayri Safi Milli Hasıla”dan elde edilen ülke kaynaklarının bu alana aktarılmasıyla ilgili daha hassas davranılması ve buranın çıktılarının özellikle istihdam edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hedefimiz 2023 lider ülke Türkiye”dir. Bu hedef dünyada ekonomik açıdan gelişmiş 10 ülke arasına geçebilmek ise ancak bu pahalı eğitimden mezun ettiğimiz gençlerin kendi alanlarında istihdam edilebilmelerini sağlamakla olur.” dedi.

-Vakfın hedef ve projeleri hakkında bilgilendirme yapan Genel Başkan AVCI; Vakıf olarak rol model çalışmalar ve uygulanabilir projeleri hayata geçirdiklerine değinen ve hedeflerini anlatarak,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Vakıf olarak, rol model çalışmalar ve uygulanabilir projeler hayata geçiriyoruz. Bu anlamda TEKEV Sürekli Eğitim Merkezi”ni oluşturdu. Özellikle sektörle birlikte eğitimin nasıl olacağını birlikte belirleyebileceğimiz kriterlerle Kayseri ve Ankara”da çalışmalara başladık. Ankara Ostim”de savunma sanayi kümesinin ihtiyacına yönelik olarak Mesleki ve Teknik İhtisas Eğitim Merkezi Projesi (METİM) ile HAVELSAN, ASELSAN, TAİ ve ROKETSAN gibi savunma sanayisinin öncü sektörlerine eleman yetiştirmek üzere önümüzdeki aralık ayı itibariyle eğitime başlayacağız.”

Türk Dünyası Kültür Başkenti projesini desteklediklerini belirten Avcı, “Vakfımız bünyesinde Balkanlar ve Türk Dünyası ile Afrika ve Ortadoğu olmak üzere iki masa oluşturduk. Bunlarla ilgili ülkeleri şuanda inceliyoruz, çalışmalar yapıyoruz. Özellikle bu ülkelerde ”dilde,f ikirde, iş”te birlik” ilkesi ile yürüyoruz” ifadelerini kullandı.  Teknik Eğitim Vakfı Eskişehir Şubesi İl Başkanı İsmail Meşelikaş ise sunumunda TEKEV ve İl Yönetimi olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.

<<Önceki Haber Sonraki Haber>>