Mühendislik Tamamlama Programındaki Aksaklıkları Aktardık

Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV) Genel Merkez Yönetimi; Genel Başkan Özkan AVCI, Genel Muhasip Ensar KILIÇ ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Kenan DEMİRTAŞ’tan oluşan bir  heyet ile Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU’nu makamında ziyaret ederek, Teknik Öğretmenlerin Mühendislik Tamamlama Programındaki aksaklıklar ile bazı Üniversitelerdeki uygulanan keyfilik ve mağduriyetleri aktardı.

Genel Başkan Özkan AVCI, 3795 Sayılı Kanun’un iki yıllık uygulamalarının TEKEV tarafından izlendiğini, hemen her üniversitede tamamlama programına başvuran Teknik Öğretmenlerin çeşitli problemlerinin bulunduğunu kaydettiği görüşmede, özellikle bazı üniversitelerde kendilerine gelen bilgilerde, keyfi bir çok dersin fazladan okutulduğu, bazı öğretim görevlilerinin yaklaşımlarının bilimsellikten ve hakkaniyetten uzak olduğunu vurguladı.

Genel Başkan AVCI; Mühendislik tamamlama  programının bazı derslerinin yaz okulunda alınabileceği gibi, hafta sonu ve yaz tatillerinde ders açılmasının önemli olduğunu, özellikle çalışanların işlerinden ayrılmadan, herhangi bir  sıkıntı ile  karşılaşılmadan okumalarının öneminin altını çizdi. Gerekirse yazın özel sınıflar açılması sureti ile Teknik Öğretmenlerden daha fazla  kontenjanın bu haktan biran evvel yararlanmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU; 3795 Sayılı Kanun’un Teknik Öğretmenlere  Mühendislik Tamamlama hakkını tanıdığını, başlangıçta bir çok sorunla karşılaşıldığını, zamanla uygulamanın sistemli bir şekilde yürütüldüğünü kaydetti. ÇAVUŞOĞLU, Uygulamaların Çerçevesinin YÖK tarafından çizildiğini, içeriğinin ilgili Üniversiteler tarafından yürütüldüğünü, bu kapsamda esasa ilişkin sorunlardan YÖK’e iletilmesi durumunda çözümün sağlanabileceğine dikkat çekti.

TEKEV Genel Muhsaibi Ensar KILIÇ; bazı üniversitelerin belirlenen derslerden daha çok ders yükünü çıkardıklarını, birinci öğretimde okuyan Teknik Öğretmenlerden bazı üniversitelerin usulsüz olarak  katkı payı aldıklarını, bazı Üniversitelerde hocaların bu Teknik Öğretmenlerin Mühendislik Tamamlama YÖK ile aynı çerçeveden bakmadıklarını TEKEV olarak bu hususların üstüne gideceklerini, bu konuda TEKEV ‘e iletilen sorunların doğrudan YÖK nezdinde takipçisi olacaklarını vurguladı.

<<Önceki Haber Sonraki Haber>>