2018 iftar buluşması

Mesleki ve teknik eğitim camiası iftarda buluştu

Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV) ve Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından mesleki ve teknik eğitim camiasını buluşturan ortak bir İftar Programı düzenlendi.

Teknik Eğitim Vakfı  (TEKEV) ile Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi'nin ortaklaşa düzenlediği  mesleki ve teknik eğitim camiasını buluşturan Geleneksel İftar Programı, Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

İftar programına; Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, GÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Sözen, Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV) Genel Başkanı Erdoğan Özen, GÜ Teknoloji Fakültesi Genel Sekreteri Dr. Oğuz Poyrazoğlu ve Teknoloji Fakültesi Eski Dekanı ve Zonguldak Kara Elmas Üniversitesi’nin Kurucu Rektörlüğü görevlerinde bulunan Prof. Dr. Ramazan Özen’in de aralarında bulunduğu mesleki ve teknik eğitim bürokrasisinin çeşitli kademelerinde görev almış eğitimciler ile çok sayıda teknik öğretmen katıldı. 

Programın açılış ve selamlama konuşmasını yapan GÜ Teknoloji Fakültesi Genel Sekreteri Dr. Oğuz Poyrazoğlu, “Bugün burada;  Atatürk’ün Çankaya’da mütevazı bir bağ evinde ikamet ederken kuruluşunu gerçekleştirdiği; 1937 yıllarına dayanan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurduğu ilk Yüksek Teknik Eğitim Kurumu’nun 80. yılı ile Teknik Eğitim Vakfı’nın (TEKEV) 30. yılı vesilesiyle Etimesgut Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Geleneksel İftar Programında bir arada bulunmaktan dolayı  şahsım ve Teknik Eğitim Vakfı Kurucular Kurulu adına büyük mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim. Sevgi ve saygıyla hepinizi selamlıyor, hoş geldiniz diyorum.” dedi.

Poyrazoğlu’nun selamlama konuşmasının ardından bir konuşma yapan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel de Ramazan ayının güzel bir gününde bir arada olmaktan ve iftar sofrasının bereketini paylaşmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “İftar programına teşrif etmiş teknik eğitim camiasının tüm mensuplarını tesislerimizde ağırlamaktan dolayı memnun olduğumuzu belirtmek isterim. İnşallah birlik ve beraberlik ruhu hiç bozulmaz. 11 aydan daha hayırlı olan ramazan ayında yine mertebelerin en hayırlısı yaklaşmakta olan kadir gecenizi ve Ramazan Bayramınızı kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.” ifadelerini kullandı.

GÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Sözen de  “Mesleki ve teknik eğitimin öncüsü olarak öğretmen ve ekonominin temel direği üretim sektörüne bilgi birikimi yüksek teknik elemanlar yetiştiren, köklü geçmişiyle övündüğümüz Fakültemizin eğitim-öğretime başlamasının 80. yıldönümü nedeniyle onurluyuz, gururluyuz. Bugün ise ülkemizin kalkınmasında ihtiyaç duyulan yetişmiş teknik eleman ihtiyacını karşılamayı amaç edinmiş mesleki ve teknik eğitimin öncüsü Fakültemiz, teorik ve uygulama yönünden mühendislik problemlerine çözüm üreten, endüstrinin beklentilerine cevap verebilecek yetenekte genç mühendisler yetiştiren, köklü geleneğini ve kültürünü koruyarak kendine özgü mühendislik yaklaşımını müfredatına yansıtan çizgisi ile eğitim ve öğretime devam etmektedir.” diye konuştu.

İftar programında konuşan Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV) Genel Başkanı Erdoğan Özen, Ramazan ayında sevgi, saygı ve hoşgörü kavramlarının her zamankinden daha yoğun bir şekilde yaşandığını belirterek, “Ramazan, birliğin, beraberliğin, dayanışmanın, toplumsal kaynaşma ve hoşgörü ortamının güçlenmesine vesile olan bir aydır. Mesleki ve Teknik Eğitim camiamızın bir araya geldiği Geleneksel iftar programımızda bizimle beraber olduğunuz için TEKEV Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak hepinize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

TEKEV Genel Başkanı Özen, yapmış olduğu konuşmada kısaca, Endüstri 4.0’ı da içeren yeni bir eğitim sistemi reformuna ihtiyaç olduğunu, teknik ve meslek dersi öğretmenlerinin motivasyon ve verimliliğini artırmak açısından öğretmenlere ödenen özel hizmet tazminat oranlarının Bakanlar Kurulunca yüzde 20-40 aralığına yükseltilmesini, mesleki ve teknik öğretmenlere fondan ödenen ücretin günün şartlarına uygun hale getirilmesini, teknik öğretmenler için düzenlenen mühendislik tamamlama programlarının daha esnek bir yapıda vakıf üniversitelerinde düzenlenebilmesini, mesleki ve teknik eğitim ortaöğretim kurumlarından yüksek öğretime geçişlerin, mühendisliğe hazırlık amacı taşıyan okullar olarak yapılandırılması ve bu alandaki kontenjanın en az yüzde 50’sinin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunlarından alınmasını, çıraklık eğitiminin örgün ortaöğretim kurumu olan mesleki ve teknik liseler gibi yönlendirilme ve yönetme çabalarına son verilmesini, Mesleki ve Teknik Eğitimdeki algı sorununun giderilmesi noktasında hep birlikte çaba gösterilmesi gerektiğini, atanamayan 50 bine yakın teknik öğretmenin de sorunlarına eğilerek, çözüm bulunmasını, 7141 sayılı Yükseköğretim Kanununun 12. maddesinin acilen gözden geçirilerek, iptal edilmesi gerektiğini, aksi halde iş hayatında çalışma disiplininin bozulacağını, 32 yıldır iş hayatına düzen ve sistem getirmek için yapılan tüm çaba ve uğraşların boşa gideceğini dile getirdi.

Özen konuşmasında; Türkiye’nin,  teknolojide yaşanan gelişmelere paralel olarak ortaöğretim veya yükseköğretim içerisinde yer alan mesleki ve teknik eğitim kurumlarının donanımlarını ve eğitici kadrolarını gözden geçirerek, çağa uygun hale getirmesi gerektiğini, şablon bölümler açılmasının önlenerek,  üreten toplum için uygulamalı eğitime ağırlık veren kaliteli ve donanımlı teknoloji fakülteleri ile teknik liselere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e, GÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Adnan Sözen tarafından fakültenin 80. yılı saati takdim edildi.

TEKEV Genel Başkanı Erdoğan Özen de vakfın 30. kuruluş yılı nedeniyle Demirel’e hediye tablo takdiminde bulundu. Özen ayrıca, Ticaret ve Turizm Mezunları Derneği Başkanı Selver Korkut’a da mesleki ve teknik eğitime katkılarından dolayı bir plaket takdim etti.  

İftar programında;  Behzat Çiçek ve etiSEM Orkestrası,  ilahiler ve tasavvuf musikisi eserleriyle programa renk kattı.

 

<<Önceki Haber Sonraki Haber>>