MEB′na ziyaret ve görüş bildirisi

MİLLİ EĞİTİM BAKAN YARDIMCISI ve MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRÜ ZİYARETLERİ

 

Teknik Eğitim Vakfı Genel Merkez Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri 12.04.2018 Çarşamba günü Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan ERDEM ve MTEGM Sayın Osman Nuri GÜLAY’ı makamlarında ziyaret etmişlerdir.

İlk ziyaret, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan ERDEM beyefendinin makamında gerçekleşmiştir.

Ziyaret süresince sıcak bir ortamda gerçekleşen görüşmede, vakıf genel başkanımız Erdoğan ÖZEN, Mesleki ve Teknik Eğitim ile teknik öğretmenlere yönelik talepleri, hem yazılı hem de sözlü olarak dile getirmiştir.

Özellikle; teknik ve meslek dersi öğretmenlerine ödenen ek özel hizmet tazminatlarının artırılması, meslek dersi ve atölye öğretmenlerinin ek gösterge rakamının 3600’a çıkarılması için çaba sarf edilmesi, çıraklık ve meslek eğitimi fonundan öğretmenlere yapılan ödemelerin günün şartlarına uygun hale getirilmesi, mesleki ve teknik eğitim okullarına meslek dersi ve atölye öğretmenlerinin yönetici olarak atanması, il ve ilçe müdürlüklerinde mesleki eğitim bölümünden sorumlu şube müdürü/il milli eğitim müdür yardımcısı görevlerine mutlaka meslek dersi ve teknik öğretmenlerin atanması, Endüstri 4.0 ‘ı da içeren yeni bir eğitim sistemi reformuna ihtiyaç olduğu, mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarının bakanlık ve taşra teşkilatında katılımcılık ve yönetim paylaşımını esas alan anlayışla yönetilmesi ve değerlendirilmesi gerektiğinin önemi, çıraklık eğitime özel önem verilmesi, kurul/komisyonlar, ek ders ücreti uygulamaları, mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarına öğrenci alımı ve sınavlı okul kontenjanlarının artırılması konularında görüşler dile getirilmiştir.

Sayın Orhan ERDEM konuşmaları dikkatle dinleyerek not almış ve mesleki ve teknik eğitime önem verdiklerini, gelişmesi için sunulacak katkılara açık olduklarını, Vakfımızın taleplerinin de dikkate alınacağını dile getirmiştir.

Bu görüşmenin ardından Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri Gülay’da aynı heyetle makamında ziyaret edilmiştir. Mesleki ve Teknik Eğitimin işleyişi ve sorunlarına yönelik olarak görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sıcak bir ortamda geçen görüşmede, ülkemiz mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesine yönelik çabaların elbirliği ile ortak akıl kullanılarak artırılması için işbirliğine süreklilik kazandırılması gerektiği hususunda mutabakata varılmıştır.

Görüşmenin sıcaklığını sağlayan ve gayet samimi bir ortamda meselelerin tartışılmasına zemin hazırlayan Sayın Bakan Yardımcımıza ve Sayın Genel Müdürümüze mesleki ve teknik eğitim camiası adına teşekkür ederiz.

Kamuoyu ve üyelerimizle saygıyla paylaşıyoruz.

<<Önceki Haber Sonraki Haber>>